Türkiyeden Emeklilik İşlemleri

Türkiyeden Emeklilik İşlemleri

Emeklilik Konusunu Daha İyi Anlamaniza Yarayacak Soru  Ve  Cevaplar Asagidadir: Soru: Ev Kadını Türkiye de Ve Almanya da Hiç Çalışmasi Yok. Borçlanmayı Hangi Kurum Kapsamında Yapabilir?

Yanıt: Türkiye’de Hiçbir Hizmeti Olmayan Ev Kadınları Yurtdışı Borçlanmalarını 5510 Sayılı Yasanın 4.1/b Maddesi Gereği Bağ-Kur Kapsamında Yapar, Yurt Disinda Gecen 20 Seneyi Borçlanıp Bağ-Kur dan Emekli Olabilir.
Eger Yurt Disinda Kisa Dönem Çalisma Veya Çocuk Dogumundan  Dolayi da Olsa Bir Sigorta Girisleri Varsa SSK dan Emekli Olabilirler. Cocuklarin  Dogum Belgelerini Bulunduklari Ülkedeki Sigorta Kasasinda  Yapacaklari  Basvuruyla İsletebilirler. Bu Baslangic Tarihi Türkiye de Mahkemede Dava Yoluyla SSK Baslangici Saydirilarak Yurt Disinda 20 Sene Yasadiklarini Belgelemeleri Durumunda SSK dan Emekli Olma  Şartlarini Yerine Getirmis Olurlar. Bu bilgiler Mavi Kart Sahibi Kadinlar  İcin de Aynen Gecerlidir. 


Serbest Meslek Sahibi Olup, Hiç Prim Yatirmayanlar da Faaliyet Süreleri Kadar Erkeklerde 25 Bayanlarda 20 Sene Prim Yatirarak Bag-Kur Dan Emekli Olabilirler. Yurtdışında Geçen Sürelerin Tamamını Borçlanmak Zorunlu Degillerdir. Emekli Olmaya Yetecek Kadar Süreyi Borçlanabilirler.

8 mayis 2008 tarihinden Evvel Basvuranlar Sansli Durumdalar. Cünkü SSK dan O Günkü Gelen Cevaplarinda Verilen Borclanma Gün Ve Miktari Hala Sabit Ve Gecerlidir. Istenen Parayi Yatirarak Emekli Olabilirler. Ödeyecekleri Para Artmamaktadir. Ellerindeki Belgeleri Saklasinlar, Çok Degerlidir. Emekli Ayligi Baslatmak İstediklerinde Ek Prim Yatirmalari Talep Edilebilir. Bunu Önlemek Ve SSK dan Yüksek Emekli Ayligi Alabilmeleri İcin Mahkemelerde Dava Açarak Yurt Dışı Sigorta Baslangicini Türkiye de Sigorta Baslangici Saydirmak Zorundadirlar.

01.10.2008 Tarihinde Yürürlüğe Giren 5510 Sayılı Yasa’nın 50. maddesiyle, İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilmek İçin “Türkiye’de İkamet Etmek” Şartı Getirilmiştir. Ancak Bu Hüküm, bu Tarihten Önceki Kazanılmış Hakları Etkilemez. Fakat Bilmemiz Gereken 01.10.2008 Tarihinden İtibaren Yurt Disinda Yasayanlar İstege Baglı Prim Ödeyemezler.
Türkiye Deki Hizmetlerine Göre Borclanarak Emekliye Ayrılanların Bir Daha Türkiye İçinde Çalışmalarını Engelleyen Hiçbir Yasal Hüküm Yok. Fakat Yurt Disinda Çalismalari Mümkün Degil, Yasak, Yurda Kesin Dönüş Şartı Deniyor, Fakat İstenen Yurt Disinda Çalismamasi Ve Sosyal Yardim Almaması

SORU: Borçlanma  Bedelini Ödemek İçin Bir Süre Varmı? Taksitle Borçlanma Yapabilirmiyim?

Yanıt: Eğer Borçlanma Başvurunuz 08.05.2008 Tarihinden Önce İse Ödeme Yapmak İçin Bir Süre Şartı Yok. Ancak 08.05.2008 Tarihinden Sonra Yapılan Borçlanma Başvuruları Sonucu Tahakkuk Eden Tutar, Tutarın Tebliğinden İtibaren 3 ay İçerisinde Yatırılmak Zorunda. Taksit Hakkı Yok.

SORU: Borçlanma Yoluyla Bağlanan Aylıklar Hangi Hallerde Kesilir?

YANIT: Aylık Bağlandıktan Sonra Türkiye’de Veya Yurtdışında Tekrar Çalışmaya Başlayanların Aylıkları Kesilir. Aylık Bağlandıktan Sonra, 06.07.2007 Tarihinden Önce Yurtdışından Sosyal Sigorta Veya Sosyal Yardım Almaya Başlayanların Türkiye’deki Emekli Aylıkları Kesilemez. Ancak 06.07.2007 Tarihinden Sonra Sosyal Yardım Ve Sosyal Sigorta Ödeneği Almaya Başlayanların Aylıkları Kesilir.
Borçlanma Suretiyle Aylık Alanlar Yurtdışında Kesintisiz 6 Aydan Fazla İkamet Eden Emekliler Yoklama Yaptırmak Zorundadır. 6 Ayın Dolduğu Tarihten İtibaren 3 Ay İçerisinde Yoklama Belgesi Doldurup SGK’ya Göndermek Zorundadır.

Borçlanarak Emeklilik Aylığı Alanlar, Kesin Dönüş Yapmak Zorunda Degildir. Eğer İşsizlik Veya Sosyal Yardım Alma Durumu Sona Erdiyse, Türkiye’den Tekrar Emekli Aylığı Alabilirler Veya Emekli Ayliklarini Almanya da Beyan Ederek Aldiklari Yardimlardan Bu Miktari Düsürebilirler.
Primlerini Çekip Türkiye Ye Kesin Dönüs Yapanlar Gecmise Dönük Borclanma Şartlarinin Müsait Oldugu Ülkelerde Gecen Yurt Disindaki Sürelerini Borçlanır.

ALMAN  RANT  SİGORTASINA  İLK  GİRİŞ  TARİHİNİN  TÜRKİYE  SİGORTASINA İLK  GİRİŞ  TARİHİ  OLARAK  KABUL  EDİLMESİ.

Bilindiği Üzere, Almanya’ya İşçi Göçünün Başladığı 1960 Yıllarda, Türkiye Cumhuriyeti İle Almanya Devleti Arasında Bir Sosyal Güvenlik Sözleşmesi İmzalanmıştı. Bu Sözleşmeye Benzer Sözleşmeler Daha Sonra Fransa, Hollanda, Avusturya, Belçika Gibi Diğer Batı Avrupa Ülkeleriyle De Ayrı Ayrı İmzalanmıştı.

Bu Sözleşmelerin Her Birisinde Farklı Maddelerde Yazılan, Türkiye-Almanya Sözleşmesinde İse 29/4. Maddede Kaleme Alınan Bir Hüküm Vardır. Bu da, Bir Türk Vatandaşının Bulunduğu Ülkedeki (Almanya’daki) Rant Sigortasına İlk Giriş Tarihinin, Türkiye’deki İlk Sigortalılık Başlangıç Tarihi Sayılacağıdır.

Bu Hüküm Son Derece Önemlidir. Zira, Türkiye’deki SSK Kapsamında Emekli Olmayı Düzenleyen Mevcut Mevzuata Göre, Bir Sigortalının Emekliliği, Kadın İse En Az 20, Erkek İse En Az 25 Yıllık Sigortalı Olunması Gerekliliği Üzerine Kuruludur. Yani SSK Mevzuatına Göre Bir Kadın Emekli Olma Hakkını Kazandığında En Az 20, Erkek İse En Az 25 yıl Öncesinde SSK Kapsamında Çalışma Yapmış, SSK ya Giriş Yapmış Olmalıdır.

Bu Şart Sebebiyle De SSK, Türkiye’de Hiç Çalışması Olmayan Bir Yurtdışı Gurbetçisinin, Bayansa En Az 20, Erkekse En Az 25 Yıllık Borçlanma Yapmasını Şart Koşmakta, Bunu Ödediği Tarihten İtibaren de Ödediği Gün Sayısını Geriye Doğru Götürerek İlk Sigortalılık Başlangıcını Tespit Etmekte, Bundan Sonra Da Tespit Edilen İlk Başlangıç Tarihine Göre Emeklilik Yaşını Tayin Etmektedir. Somut Bir Örnekle İzah Edecek Olursak; Örneğin 01.05.1964 Doğumlu Mehmet Bey Adlı  Bir Vatandaşımız, Çocukluğundan Beri Almanya’da Yaşıyor Olsun Ve 18 Yaşını Doldurduğu 01.05.1982 Tarihinde Almanya’da İlk Kez İşe Girmiş Ve O Günden Beri Çalışıyor Olsun. Bu Vatandaşımız Türkiye’de Hiç Çalışmamış Olsun Ve Örneğin 01.07.2007 Tarihinde SSK’ya Müracaat Ederek Yurtdışı Borçlanması Yapma Talebinde Bulunmuş Olsun. SSK Bu Talebe Göre Mehmet Beye 25 yıl (9000 gün) Borçlanma Tahakkuku Yapacaktır. Mehmet Bey Tahakkukta Çıkan 25 yıl (9000 Gün) Karşılığı Borçlanmayı Tamı Tamına Ödemediği Müddetçe Emeklilik Hakkını Kazanamayacaktır.
Oysa ki, Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nin 29/4. Maddesine Göre, Mehmet Beyin Almanya’daki İlk Çalışma Tarihi Yani 01.05.1982 Tarihi Mehmet Bey İçin Türkiye’Deki İlk İşe Giriş Tarihidir, SSK Sözleşmedeki Bu Maddeyi Uygulasa Bu Kez Mehmet beye 25 yıl (9000 gün) Değil, 5075 Gün Borçlanma Tahakkuku Çıkarmak Zorunda Kalacaktır, Sözleşmeye Göre Mehmet Bey Borçlanmasını Neredeyse Yarı Yarıya Daha Az Ödeyerek Emeklilik İmkanına Sahiptir.

SSK Bu Sözleşmeleri Uygulamasa Da Bu Konuda Türkiye’de İş Mahkemelerinde Dava Açan Vatandaşlarımız, Daha Az Borçlanma Bedeli Ödeyerek Daha Erken Yaşta Emeklilik Hakkını Kazanmışlardır.

Bu Durumda Olan Vatandaşlarımızın, Bahsettiğimiz Emsal Kararları Delil Göstererek, Türkiye’de İş Mahkemesinde Kendi Davalarını Açmaları Gerekiyor. Ancak Bu Durum Sadece SSK Kapsamında (5510 Sayılı Yasa’nın 4-1/a Maddesi Kapsamında) Olanlar İçin Geçerli, Bağ-Kur Veya Emekli Sandığına Tabi Olanlar Bu Durumdan İstifade Edemezler, Zira Onların Bağlı Oldukları Mevzuat Başkadır. 

 
 

TÜRKİYEDEN  EMEKLİLİK  YURTDIŞI   BORÇLANMA BAŞVURUNUZ  MAVİ      KART   PEMBE  KART  YENİDEN  BELİRLENDİ .

Avrupalı Türklere Verilmiş Olan Ourtdışı Borçlanma Hakkından Faydalanmak İçin İlk Başvuru Yeri Konusunda Bugüne Kadar Çok Çeşitli Talimatlar Yayımlanmıştı. En Son Talimat 08.06.2011 Günü 2011/48 Nolu Genelgede Belirtilmişti.

Buna Göre  Son Defa 5510 Sayılı Kanunun 4 Üncü Maddesinin  Birinci Fıkrasının (a) SSK Ve (b) BAG-KUR  Bendi Kapsamında Hizmetleri Olanların Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığının Görev Alanı Dışında Kalan Borçlanma İşlemleri İle Türkiye’de Sigortalılığı Olmayanlar Ve Ev Kadını Olarak Geçen Sürelerini Borçlanma Talebinde Bulunanlar İle Bunların Hak Sahiplerinin Borçlanma İşlemlerinin Başvuru Sahibinin Türkiye’de İkametgâhının Bulunduğu Yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerince / Sosyal Güvenlik Merkezlerince Yürütüleceği Talimatlandırılmıştı.

Ancak   Sizlerin Yapmış Olduğu Borçlanma Taleplerinde Bazı Başvuru Sahiplerinin, Türkiye’de İkamet Adreslerinin Bulunmaması Veya Gerçek İkamet Adreslerini Vermemeleri Nedeniyle Belirli İllerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine / Sosyal Güvenlik Merkezlerine Başvuru Yaptıkları SGK Kurumunca Belirlendi .

Bu İllerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinin / Sosyal Güvenlik Merkezlerinin İş Yükünün Azaltılması Ve Belirsizliklerin Ortadan Kalkması İçin Borçlanma Ve Borçlanılan Sürelere İstinaden Aylık Bağlama İşlemlerinin Yürütüleceği Birimler Sizler İçin Yeniden Belirlenerek 02.01.2014 Gün Ve 2014-1 Nolu e -Yurtdışı Talimatıyla Tüm Taşra Teşkilatına Duyuruldu. Bizlerde Sizlerin Başvurunuzun Kısa Sürede Sonuçlanması Ve Borçlanma Başvuru Yerlerinizi Sizler İçin Derledik. Ayrıca Borcu Ödedikten Sonra Emekli Başvurusu Yapacağınız Birimleri De Sizlerin Bilgisine Bu Yazımızda Sunmaya Çalışacağız.

YURTDIŞI  BORÇLANMASINI  YAPILACAK  YERLER

Türkiye’de Sigortalı  Olup Olmadığınıza Bakılmaksızın SGK Taşra Teşkilatının Görev Alanında Yer Alan Yurtdışı Borçlanma İşlemleri;

–  Sigortalı Ve Hak Sahibi Olarak Sizlerin yurtdışı Borçlanma İsteğinize Dair Bütün Bilgilerin Yer Aldığı Yazılı Dilekçe Veya “Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi”  Ülkemizde   Kimlik Paylaşım Sisteminde Gözüken  Adresinizin Bulunduğu İle      (  Vilayete),  Şayet Kimlik Paylaşım Sisteminde Adres Kaydınız Bulunmuyor İse Nüfusa Kayıtlı Olduğunuz İle ( Vilayete),

–  Kimlik Paylaşım Sisteminde  Ülkemizde Birden Fazla Kayıtlı Adresiniz Bulunuyor İse  Sigortalı Veya Hak Sahibi Olarak  Tercih Ettiğiniz  Adresin Bulunduğu İle ( Vilayete),

– Kimlik Paylaşım Sisteminde Kayıtlı Adresiniz Ve Nüfusta Kaydınız Yok İse İstediğiniz  İle (Vilayete)

Başvuru yapacaksınız.

VEKALET BAŞVURULARI

Şayet Birini Vekil Tayin Etmiş İseniz Vekil Aracılığı İle Yapılan Borçlanma Başvurularında Borçlanma İşlemini Yürütecek Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünün / Sosyal Güvenlik Merkezinin Tespitinde, Vekilinizin Değil, Sigortalı Veya Hak Sahibi Olarak Sizlerin Yukarıda Açıklandığı Şekilde  Müracaat Yerleriniz Esas Alınacaktır.

YANLIŞ BAŞVURULARIN DURUMU

Sigortalı Ve Hak Sahibi Olarak Sizlerin Kimlik Paylaşım Sisteminde Kayıtlı Adresin Bulunduğu Veya Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl Dışındaki Başka Bir İldeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne / Sosyal Güvenlik Merkezine Yaptığınız  Borçlanma Başvuruları Hiçbir Şekilde SGK Kurumu Tarafınca Reddedilmeyecek Ve

Gönderdiğiniz Belgeler En Kısa Sürede Borçlanma İşlemini Yapacak Olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne / Sosyal Güvenlik Merkezine Gönderilecektir. Burada Unutmamak Gerekir Ki Sehven Gönderdiğiniz Borçlanma Başvurunuzun İşlemi Yapacak Olan  İl SGK Müdürlüğüne Gönderilmesi Zaman Alacağından Hak Ve Zaman Kaybı Olmaması Açısından Doğru İle Ve Adrese Göndermekte Yarar Bulunmaktadır.

İç Talimat Yayınlanmadan Önce  Borçlanma Başvurunuz Sonucu  Borç Tahakkuku Gerçekleştirilmiş İse  İkinci Veya Müteakip Borçlanma Taleplerinizi De İlk İşlemi Yapan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne / Sosyal Güvenlik Merkezine Göndermeniz Gerekecek Ve Bu İl Sonuçlandırılacak.

TEBLİGAT ADRESİNDE TERCİH  HAKKI  

Sigortalı Ve Hak Sahibi Olarak Sizler Yazılı Borçlanma Talep Dilekçe  Veya “Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçeleri” Nizde Tebligat Adresi Olarak Yurt Dışı Adreslerinin Yanı Sıra Kimlik Paylaşım Sistemindeki Adresleri Haricindeki Başka Bir Adresi De Gösterme Hakkı Getirildi. Bu İtibarla Borçlanma İşlemlerine İlişkin Yapılacak Yazışmalarda Başvuru Sahibi Olarak Sizlerin Yasal Hakkınızı Kaybetmemeniz  Amacıyla Borçlanma Talep Dilekçelerinizde Belirttiğiniz Adresi SGK Kurumu  Dikkate Almak Zorunda.Şayet Aksine Bir Durum Olduğunda 3 Ay İçerisinde Talepte Bulunmanızı Tavsiye Ederiz.

EMEKLİ  AYLIGI   BAŞVURUSU  NEREYE  YAPILMALIDIR

Türkiye’de Çalışmanız  Bulunup Bulunmadığına Bakılmaksızın Borçlanılan Hizmetler İle Aylık Bağlanacak Olanların  Emeklilik İşlemleri En Son Borçlanma İşleminizi Yapan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerince /Sosyal Güvenlik Merkezlerince Sonuçlandırılacaktır.

SOSYAL GÜVENLİK UZMANI  NEVZAT BAYDAR .Cep. 0532.446.73.77.   0532.799.16.69

 

 

Powered by Bilgeweb